İletişime geçmek için lütfen aşağıdaki formu doldurun.
X
Dalgıç Pompaları
Anasayfa > Ürünler > Ürün Grupları > Dalgıç Pompaları

Dalgıç Pompaları

Korozyona dayanıklı üretilen Masdaf Dalgıç Pompalar, yer altı sularının transferinde, içme ve kullanım sularının temininde ve yağmur suyu nedeniyle göl, nehir ve derelerdeki taşkınların transferinde kullanılır. Dalgıç pompalar, suyun transferi esnasında sıklıkla görülen yüksek yoğunluklu katılara (kum vb.) karşı da dayanıklı yapıda dizayn edilmiştir.

Dalgıç Pompaları

Suyun aktarılmasında önemli rol oynayan dalgıç pompaları, özel motorları sayesinde sahip olunması gereken transfer ürünleridir. Temiz veya kirli suların basınçlandırılarak tahliye edilmesini sağlayan bu ürünler; yer altı sularının transferinde, içme sularının tedarik edilmesinde ve yağmur nedeniyle oluşan dere taşkınlarında kullanılır. Suyun transferindeki yüksek yoğunluklu katılara karşı dayanıklı yapıda olan dalgıç pompaları; motor yapısı, kapasitesi, pompalama hızı gibi özellikleri ile çeşitlendirilir. Basit yapıları sayesinde istenilen her alanda rahatça kullanılabilirler.

Dalgıç Pompaları Nedir?

Dalgıç pompaları, sıvıları yüzeye doğru itmek için çalışan cihazlardır. Oldukça hafif yapılı olan bu ürünler, istenilen yere kolayca taşınabilir. Bu pompalar, havuz veya kanalizasyon gibi alanlarda bulunan ve başka bir yere taşınması gereken sıvı birikintilerinin içine yerleştirilir. Yerleştirildikleri alandaki sıvıları kendi içinde toplayarak, istenilen alana geri bırakır. Dalgıç pompa modelleri hem tatlı hem de tuzlu suda çalışabilir özelliktedir. Su biriktirmeye meyilli alanlarda, alt geçitlerde ve bodrum içeren inşaat çalışmalarında da sık kullanılır. Pompaların etkili olarak çalışabilmesi için, içlerinden önemli miktarda sıvı geçmelidir. Bu durum pompa sisteminin aşırı ısınmasını engelleyerek daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Pompalarda yer alan kontrol sistemi sayesinde, sıvı seviyesi önceden belirli parametreler ile cihaza yüklenir. Sıvı belirlenen seviyeye ulaştığında pompa çalışmayı başlatır veya durdurur.

Dalgıç Pompaları Çeşitleri Nelerdir?

Dalgıç pompaları özellikle kullanım alanlarına uygun olarak çeşitlendirilir. Çeşitler arasında yer alan derin kuyu dalgıç pompaları, bakım gerektirmeyen ve kolayca su içene batırılabilen ürünlerdir. Su altında çalışma sağladıkları için titreşim ve gürültüye neden olmaz. Bu şekilde rahat çalışma sağlar. İnsandan bağımsız olarak çalışan bu pompaların arızaları az görülür. Pompa motoruna sürekli müdahale edilmediği için uzun ömürlü kullanım sağlar. Sulama sistemi, su temini, endüstriyel uygulamalar ve yeraltı suyu düşürme işlemlerinde kullanılabilir. Çeşitler arasında artezyen dalgıç pompaları da yer alır. Bu pompa modelleri ile yeraltındaki artezyen kuyularında bulunan iki tabaka arasında biriken suların yeryüzüne çıkarılması sağlanır. Artezyen kuyularının içine yerleştirilen pompa ile sürekli olarak su temini sağlanabilir. Bu dalgıç pompa modelleri genellikle çelik malzemeden üretilir ve yüksek kapasitede su taşır. Dalgıç pompa çeşitleri arasında yer alan bir diğer model, periyodik aralıklarla su çıkarılmasını sağlayan ve bu sayede su basmalarını engelleyen ürünlerdir. Bu ürünler drenaj dalgıç pompa olarak adlandırılır. Bu ürünler kullanılacak olan alana bir çukur kazılarak yerleştirilir. Bu sayede alana giren tüm sular cihazın içine akar. Su drenaj içine akarken, su seviyesi pompa etkinleştirilene kadar yükselir. Yükselen sular ilgili borular aracılığıyla ev veya alan dışına atılır.

Dalgıç Pompaları Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dalgıç pompa seçimi yapılırken öncelikle hangi kapasiteye ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu kapasite belirlendikten sonra, basma yüksekliği için değerlendirme yapılmalıdır. Ayrıca otomatik olarak açma ve kapama sağlayan ürünler daha kolay kullanıldığı için seçimde belirleyici olabilir. Tüm bunların ürünün hangi alanda ve işlevde kullanılacağına da dikkat edilmelidir. Drenaj pompası gibi modeller, sürekli olarak çalıştıkları için uygun olmayan koşullarda sorunlara yol açabilir. Bu nedenle cihazınızın sürekli çalışması gerekip gerekmediği önceden belirlenmelidir. Dalgıç pompaları seçiminde bazı sertifikaların özel olarak kontrol edilmesi gerekir. UL, TSE ve FM sertifikaları bunlar arasındadır. UL, cihazın güvenlik şartlarını taşıdığını gösterir. FM ise riskin sigortalanmasıdır. MASDAF, Türkiye'de UL ve FM sertifikalarını ile yüksek standartlara sahip ürünler geliştirir. Markanın BRX, EnduroLite ve Endura serileri korozyona karşı dayanıklı malzemelerden üretilir. EnduroLite serisi ise 50-100 ve 150 litre seçeneklerine sahiptir. 50 ve 60 Hz frekanslara sahip olarak geliştirilen bu seri drenaj çukurlarıyla birikintilerinde kullanılır. Güvenli yapısıyla öne çıkan Enduro serisi ise fabrika atıklarının nakliyesinde ve kanalizasyon arıtma tesislerinde kullanılabilir. MASDAF dalgıç pompaları yanı sıra yangın pompaları, uçtan emişli ve dişli gibi farklı alanlara hizmet eden pek çok ürün geliştirmektedir. Tüm ürünlerinde gelişmiş teknolojiyi kullanarak standartları sağlayan MASDAF pompa modellerini inceleyebilir ve tercih edebilirsiniz.

 

 

“Dalgıç Pompalar”la ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki serileri inceleyiniz.

Close